Wykazanie więzi cudzoziemca z Polską przy nabyciu nieruchomości
Wykazanie więzi cudzoziemca z Polską jest jedną z przesłanek warunkujących wydanie cudzoziemcowi zezwolenia na nabycie nieruchomości. We wniosku o wydanie zezwolenia na nabycie nieruchomości konieczne jest zatem powołanie się przez cudzoziemca na okoliczności, które wykażą jego związek z Polską.
Ustawowe okoliczności potwierdzające więzi cudzoziemca z Polską
Zgodnie z art. 1a ust. 2 Ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, okolicznościami potwierdzającymi więzi cudzoziemca z Rzecząpospolitą Polską mogą być w szczególności:
- posiadanie polskiej narodowości lub polskiego pochodzenia;
- zawarcie małżeństwa z obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej;
- posiadanie zezwolenia na pobyt czasowy;
- posiadanie zezwolenia na pobyt stały;
- członkostwo w organie zarządzającym niektórych przedsiębiorstw;
- wykonywanie na terytorium Polski działalności gospodarczej lub rolniczej, zgodnie z przepisami prawa polskiego.
Powyższy katalog należy potraktować jako katalog przykładowy, który stanowi punkt odniesienia jako zawierający przesłanki o dużym ciężarze gatunkowym, świadczących o poważnych i trwałych związkach cudzoziemca z Polską o charakterze osobistym lub gospodarczym.
Inne okoliczności wykazania więzi cudzoziemca z Polską
Wspomniany wyżej art. 1a ust. 2 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców zawiera jedynie otwarty katalog przesłanek, a co za tym idzie organ prowadzący postępowanie ma możliwość przyjęcia innych okoliczności jako spełniających warunek wykazania związków cudzoziemca z Polską. W praktyce najczęściej cudzoziemiec nabywa samodzielny lokal mieszkalny i korzysta ze zwolnienia ustawowego od uzyskania zezwolenia. W przypadku nowych inwestycji, z lokalem mieszkalnym zazwyczaj związany jest udział w działce lub działkach drogowych, który pozwala na swobodny dostęp i wjazd do mieszkania. Jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 13 października 2011 roku, sygn. akt V SA/Wa 982/11 cudzoziemiec niezależnie od tego czy posiada polską narodowość bądź też polskie pochodzenie jest związany z Rzeczpospolitą Polską zawsze wtedy kiedy jest właścicielem bądź współwłaścicielem nieruchomości (gruntowej lub budynkowej) znajdującej się na obszarze Polski. W takim przypadku warto jest we wniosku wskazać wyraźnie, że cudzoziemiec nabywa np. udział w działce drogowej, posiadając jednocześnie lokal mieszkalny związany z tym udziałem.
Dokumenty potwierdzające więzi cudzoziemca
Dokumentami potwierdzającymi więzi cudzoziemca z Polską będą przykładowo: ważna karta pobytu, odpis skrócony aktu małżeństwa, dokumenty potwierdzające wykonywanie działalności gospodarczej lub rolniczej (wyciąg z KRS lub CEiDG), Karta Polaka. Co istotne, dokumenty te należy załączyć na etapie składania wniosku o wydanie zezwolenia na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca. Dokumenty należy złożyć w oryginale lub jako kserokopie poświadczone za zgodność z oryginałem przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem lub radcą prawnym.
Prowadzenie sprawy z wniosku o nabycie nieruchomości przez cudzioziemca
Kancelaria zajmuje się kompleksową obsługą cudzoziemców, w tym również prowadzi sprawy z wniosku o nabycie przez nich nieruchomości. Kancelaria doradzi w sprawach nabycia nieruchomości przez cudzoziemców na terenie Łodzi i Warszawy. Sporządzamy wnioski o uzyskanie zezwolenia i promesy wydania zezwolenia na nabycie nieruchomości. Pomagamy również w skompletowaniu wszystkich potrzebnych dokumentów. W przypadku odmowy udzielenia zezwolenia reprezentujemy klientów w postępowaniu odwoławczym.