Podwyższenie alimentów na dziecko, krok po kroku
Podwyższenie alimentów na dziecko jest możliwe w sytuacji, kiedy istnieje już wyrok zasądzający alimenty w odpowiedniej wysokości, np. w wyroku rozwodowym lub w przypadku związku partnerskiego w wyroku zasądzającym alimenty. W wyroku takim Sąd ustala wysokość alimentów, termin oraz sposób płatności alimentów na rzecz dziecka. Często jednak zdarza się, że zasądzona wcześniej przez Sąd kwota alimentów z biegiem czasu staje się nie wystarczająca. Wówczas możliwe jest wystąpienie z nowym powództwem o podwyższenie alimentów.
Przesłanki podwyższenia alimentów na dziecko
Zgodnie z art. 138 k.r.o. przesłanką podwyższenia alimentów na dziecko jest zmiana stosunków. Oznacza to, że od poprzedniego ustalenia alimentów nastąpiła taka zmiana stosunków w statusie ekonomicznym stron, która powoduje zwiększenie zakresu usprawiedliwionych potrzeb dziecka lub zmianę zakresu możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego.
Najczęściej sprowadza się do następujących sytuacji:
- wzrosły wydatki na dziecko, np. w związku z rozpoczęciem przez dziecko nauki lub kolejnego etapu edukacji;
- możliwości zarobkowe zobowiązanego do alimentów zwiększyły się, np. otrzymał on podwyżkę, zmienił pracę na lepiej płatną;
- pogorszyła się sytuacji majątkowa rodzica, z którym dziecko przebywa na co dzień, np. utracił on pracę.
Pozew o podwyższenie alimentów, Sąd i opłata
Powództwo o podwyższenie alimentów stosownie do art. 32 k.p.c. można wytoczyć według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej. Osobą uprawnioną jest dziecko i należy wówczas ustalić sąd rejonowy, który będzie właściwy dla jego miejsca zamieszkania. Można pozew złożyć do sądu rejonowego, który będzie właściwy dla miejsca zamieszkania rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów. W większości przypadków pozew składany jest do sądu ustalonego według miejsca zamieszkania dziecka, w szczególności w sytuacji gdy rodzice dziecka nie mieszkają w tych samych miejscowościach.
Pozew o podwyższenie alimentów zwolniony jest z kosztów sądowych, oznacza to, że nie należy od niego uiszczać opłaty sądowej.
Pozew o podwyższenie alimentów na dziecko niepełnoletnie w jego imieniu składa przedstawiciel ustawowy (najczęściej rodzic, który się zajmuje dzieckiem na co dzień). Przedstawiciel ustawowy może ustanowić w sprawie pełnomocnika w osobie adwokata. Jeżeli dziecko jest już pełnoletnie, pozew wnosi ono samodzielnie lub za pomocą ustanowionego pełnomocnika.
Pozew powinien zawierać:
- oznaczenie sądu rejonowego, do którego jest wnoszony;
- oznaczenie stron postępowania, imiona i nazwiska powoda (dziecka) oraz pozwanego;
- wskazanie wartości przedmiotu sporu, którą oblicza się jako różnicę między dotychczasową wysokością alimentów a alimentami wnioskowany, pomnożoną 12 razy;
- uzasadnienie pozwu
- listę załączników;
- podpis.
Należy pamiętać o złożeniu odpisu pozwu wraz ze wszystkimi załącznikami dla strony pozwanej.
Uzasadnienie pozwu
Od uzasadnienia pozwu zależy tak naprawdę skuteczność złożonego powództwa o podwyższenie alimentów. Przede wszystkim należy wykazać, że nastąpiła zmiana stosunków, która ma wpływ na wysokość alimentów. W tym celu należy porównać stan istniejący w chwili dotychczasowego orzekania o alimentach ze stanem aktualnym. Najbardziej czytelnym sposobem jest zsumowanie w skali miesięcznej wydatków na dziecko oraz wskazanie, które wydatki wzrosły lub są nowe.
Wzrost miesięcznych kosztów utrzymania dziecka należy w odpowiedni sposób udokumentować. Sądy niechętnie podchodzą do załączenia w takim przypadku zwykłych paragonów za zakupy. Najlepiej jest załączyć imienne rachunki lub faktury. Alternatywą mogą być wyciągi z konta bankowego lub potwierdzenia przelewów. Należy pamiętać, by skrupulatnie opisać, że np. dziecko poszło teraz do szkoły i w związku z tym zwiększyły się wydatki na zakup zeszytów, artykułów papierniczych, czy podręczników.
Jeżeli podstawą dochodzenia podwyższonych alimentów jest zwiększenie się możliwości zarobkowych zobowiązanego, to warto jest zawrzeć wniosek o zobowiązanie pozwanego do złożenia rocznego PIT, zaświadczenia od pracdodawcy o uzyskiwanym wynagrodzeniu, dodatkach do niego i premiach.
Wniosek o zabezpieczenie alimentów
W pozwie o podwyższenie alimentów, można również zawrzeć wniosek o zabezpieczenie alimentów w nowej wysokości na czas trwania postępowania. Podstawą zabezpieczenie roszczenia alimentacyjnego jest jedynie uprawdopodobnienie jego istnienia. Wniosek o zabezpieczenie warto jest złożyć, w szczególności w sytuacji, gdy postępowanie na skutek działań pozwanego będzie się przedłużać. Wniosek o zabezpieczenie Sąd powinien rozpoznać niezwłocznie, nie później jednaj niż w terminie tygodnia od dnia jego wpływu.
Prowadzenie sprawy o podwyższenie alimentów, adwokat Łódź
Kancelaria zajmuje się kompleksowym prowadzeniem spraw o podwyższenie alimentów. Kancelaria prowadzi sprawy alimentacyjne na terenie Łodzi i Warszawy. Sporządzamy pozwy o podwyższenie alimentów, jak również pomagamy w toczących się już sprawach przed Sądem. W przypadku niekorzystnego rozstrzygnięcia sporządzamy apelacje i reprezentujemy klientów w postępowaniu odwoławczym.