Pozew frankowy – krok po kroku
Pozew frankowy – jak go złożyć? Złożenie pozwu frankowego poprzedzone jest podjęciem kilku czynności. Pierwszą z nich jest złożenie do banku reklamacji i zgromadzenie wszystkich potrzebnych dokumentów (umowy kredytowej, aneksów do umowy, załączników). Najważniejsze znaczenie będzie miało uzyskanie zaświadczenie o sposobie spłaty kredytu, które będzie podsumowywało dokonanie przez kredytobiorców wszystkich spłat. To po analizie zaświadczenia będziemy mogli określić, jakich kwot frankowicz może domagać się od Banku w sądzie.
Pozew frankowy – wymogi formalne
Najważniejszym wymogiem formalnym pozwu jest określenie żądania pozwu. To powód określa wartość swojego roszczenia. W przypadku ustalenia nieważności jest to suma wszystkich wpłat dokonanych przez frankowicza przez cały okres trwania kredytu. Oprócz wpłaconych rat będą to składki ubezpieczenia, pobrane prowizje i inne opłaty, także odsetki karne. W przypadku nieważności nie ma znaczenia powód uiszczenia danej kwoty na rzecz Banku, dlatego zwrotowi podlegają wszystkie środki przekazane w czasie trwania umowy kredytowej.
W przypadku żądania odfrankowienia sytuacja ma się zupełnie inaczej. Odfrankowienie nie zakłada zakończenia umowy i ostatecznego rozliczenia Banku i kredytobiorców, ale zmianę warunków wykonywania umowy. W sprawie dotyczącej odfrankowienia kredytobiorca może dochodzić tzw. „nadpłaty” – różnicy między kwotą, którą przekazał na rzecz Banku, a kwotą, którą by przekazał, gdyby umowa nie miała klauzul niedozwolonych i nie przeliczałaby rat z użyciem kursu franka szwajcarskiego. Dodatkowo, co najważniejsze, przy żądaniu zapłaty nadpłaty kredytobiorca musi liczyć się z przedawnieniem! Wynosi ono 10 lat od dnia złożenia pozwu. Tylko nadpłaty za taki okres kredytobiorca może dochodzić w sprawie frankowej.
Właściwość sądu
Zgodnie z nowymi przepisami sprawy frankowe kierować należy do sądu miejsca swojego zamieszkania. Dzięki tej zmianie rozpoznanie sprawy frankowej trwa krócej – wszystkie sprawy frankowe rozkładają się na sądy w całym kraju. Dodatkowo z udziałem w sprawie nie wiążą się kłopotliwe dojazdy.
Pozew frankowy – jaka opłata?
Opłata od pozwu frankowego jest stała i wynosi 1000 złotych. W toku sprawy sądowej to główna opłata, którą należy uiścić. Oprócz niej należy spodziewać się niewielkich opłat – 100 złotych od wniosku o uzasadnienie czy zabezpieczenie. Jedynie prowadzenie sprawy dotyczącej odfrankowienia wiąże się z większymi kwotami. Sąd zobowiązuje strony do złożenia zaliczki na wynagrodzenie biegłego, które wynosić może od 2 do 4 tysięcy złotych.
Prowadzenie sprawy frankowej
Kancelaria prowadzi sprawy dotyczące kredytów frankowych na terenie całej Polski. Nasi klienci pochodzą z różnych miast. Analiza umowy kredytu frankowego i ocena szans na wygranie sprawy jest bezpłatna. Wybór najtrafniejszego rozwiązania (nieważność/odfrankowienie) zależy zawsze od klienta. Kancelaria oferuje pomoc prawną na każdym etapie sprawy. Sporządzamy reklamacje, wezwania do zapłaty, pomagamy w zgromadzeniu koniecznych dokumentów. Reprezentujemy właścicieli kredytów frankowych także na etapie postępowania sądowego i apelacyjnego. Pomagamy także w wykreśleniu hipoteki Banku i rozliczeniu kredytu frankowego po wydaniu wyroku sądowego.