Zastępcza kara pozbawienia wolności
Zastępcza kara pozbawienia wolności jest orzekana wówczas, gdy skazany uchyla się od odbywania kary ograniczenia wolności. W przypadku gdy skazany uchyla się od świadczenia pieniężnego lub orzeczonych obowiązków orzeczonych na podstawie art. 34 § 3 kodeksu karnego, sąd może zarządzić wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności. Powyższe oznacza, że jeżeli skazany nie wykonał orzeczonej kary ograniczenia wolności, np. nie stawił się do wykonywania orzeczonych prac społecznych, to musi on liczyć się z koniecznością odbycia zastępczej kary pozbawienia wolności. W przypadku uchylania się od kary ograniczeni wolności sąd zarządza wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności w wymiarze, który odpowiada karze ograniczenia wolności pozostałej do wykonania. Przyjmuje się, że jeden dzień zastępczej kary pozbawienia wolności jest równoważny dwóm dniom kary ograniczenia wolności. Decyzję w tym zakresie podejmuje Sąd wydając stosowne postanowienie.
Wstrzymanie wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności
Wniosek o wstrzymanie wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności
Posiedzenie sądu w przedmiocie wstrzymania kary zastępczej
Sąd z urzędu wyznacza posiedzenie celem rozpoznania oświadczenia skazanego oraz złożonego wniosku. Posiedzenie sądu w przedmiocie wstrzymania kary zastępczej odbywa się bez udziału stron. Sąd decyzję wydaje w formie postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Prowadzenie sprawy w przedmiocie wstrzymania zastępczej kary pozbawienia wolności
Kancelaria prowadzi sprawy postępowania karne, w tym na etapie postępowania karnego wykonawczego. Obszar działalności obejmuje Łódź i województwo łódzkie, możliwa jest również pomoc prawna w formie zdalnej na terenie całej Polski. Sporządzamy wnioski w przedmiocie wstrzymania zastępczej kary pozbawienia wolności, reprezentujemy również klientów w postępowaniu zażaleniowym.