Zezwolenie na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca
Zezwolenie na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca reguluje Ustawa z dnia 24 marca 1920 roku. Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca wymaga zezwolenia wydawanego w drodze decyzji administracyjnej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przesłanką do nabycia nieruchomości przez cudzoziemca jest wykazanie, że nabycie nieruchomości przez cudzoziemca nie spowoduje zagrożenia obronności, bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego, a także nie sprzeciwiają się temu względy polityki społecznej i zdrowia społeczeństwa. Jednocześnie cudzoziemiec musi wykazać, że zachodzą okoliczności potwierdzające jego więzi z Rzecząpospolitą Polską.
Jak sporządzić wniosek o zezwolenie na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca?
Wniosek o zezwolenie na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca należy sporządzić osobiście. We wniosku tym należy przede wszystkim wskazać wszystkie dane odnośnie wnioskodawcy, jego imię i nazwisko, obywatelstwo oraz adres zamieszkania. Następnie należy opisać nabywaną nieruchomość, podając jej adres, tytuł prawny oraz szczegółowo określić nieruchomość wskazując na powierzchnię nieruchomości, numery działki lub działek, na których jest ona położona oraz podając numer księgi wieczystej nieruchomości. We wniosku należy również określić zdarzenie, na podstawie którego cudzoziemiec ma nabyć nieruchomość, np. umowa sprzedaży, darowizna. Ostatnim elementem wniosku jest wskazanie celu, na jaki nabywana jest nieruchomość. W przypadku czynności odpłatnej trzeba również wykazać fakt posiadania środków finansowych na nabycie nieruchomości.
Jakie dokumenty należy załączyć do wniosku o nabycie nieruchomości przez cudzoziemca?
Do wniosku o nabycie nieruchomosci przez cudzoziemca należy załączyć szereg dokumentów. Co istotne każdy dokument należy załączyć w oryginale lub jako odpis poświadczony za zgodność z oryginałem przez notariusza lub adwokata reprezentującego cudzoziemca w sprawie o wydanie zezwolenia na nabycie nieruchomości. Należy przedłożyć dokumenty związane z nabywaną nieruchomością, np. odpis księgi wieczystej, wypis z ewidencji gruntów i budynków oraz oświadczenie zbywcy deklarujące wolę zbycia nieruchomości. Dodatkowo należy załączyć dokumenty związane z samym cudzoziemcem, miedzy innymi jego dokument tożsamości oraz wszelkie posiadane dokumenty, które pozwolą na wykazanie związków z Polską, np. aktualną umowę o pracę, dyplom ukończenia studiów w Polsce.
Kiedy nie trzeba uzyskiwać zezwolenia na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca?
Ustawa o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemca przewiduje kilka wyjątków, kiedy nie trzeba uzyskiwać zezwolenia na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca.
Między innymi nie wymaga zezwolenia: nabycie samodzielnego lokalu mieszkalnego w rozumieniu ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, nabycie samodzielnego lokalu użytkowego o przeznaczeniu garażowym lub udziału w takim lokalu, jeżeli jest to związane z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych nabywcy, czy też nabycie nieruchomości przez cudzoziemca zamieszkującego w Polsce co najmniej 5 lat od udzielania mu zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej. Zezwolenie nie będzie konieczne w przypadku nabycia nieruchomości przez cudzoziemca będącego małżonkiem obywatela polskiego i zamieszkującego w Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej 2 lata od udzielenia mu zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej nieruchomości, które w wyniku nabycia stanowić będą wspólność ustawową małżonków.
Skutki braku zezwolenia
Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca z pominięciem wydania zezwolenia na jej nabycie skutkuje nieważnością całej czynności. Może się również zdarzyć, że cudzoziemiec korzysta ze zwolnienia ustawowego na nabycie nieruchomości, np. nabywa samodzielny lokal mieszkalny i dodatkowo nabywa udział w działce drogowej, która jest odrębną nieruchomością. Wówczas należy uzyskać zezwolenie MSWiA na nabycie takiego udziału.
Prowadzenie sprawy z wniosku o nabycie nieruchomości przez cudzioziemca
Kancelaria zajmuje się kompleksową obsługą cudzoziemców, w tym również prowadzi sprawy z wniosku na nabycie przez nich nieruchomości. Kancelaria doradzi w sprawach nabycia nieruchomości przez cudzoziemców na terenie całej Polski. Sporządzamy wnioski o uzyskanie zezwolenia i promesy wydania zezwolenia na nabycie nieruchomości. Pomagamy również w skompletowaniu wszystkich potrzebnych dokumentów. W przypadku odmowy udzielenia zezwolenia reprezentujemy klientów w postępowaniu odwoławczym.