Zgoda sądu na ślub z obcokrajowcem
Zgoda sądu na ślub z obcokrajowcem będzie potrzebna w przypadku, gdy chcesz zawrzeć związek małżeński z obcokrajowcem, a kraj jego pochodzenia nie przewiduje możliwości wydania dokumentu potwierdzającego możliwość zawarcia małżeństwa. Dzieje się tak w przypadku obywateli Ukrainy. Drugim przypadkiem będzie, gdy kraj pochodzenia wydaje stosowny dokument, lecz z przyczyn faktycznych, obcokrajowiec nie może go otrzymać. Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi w przypadku obywateli Białorusi.
Zgodnie z art. 79 Ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego, cudzoziemiec zamierzający zawrzeć małżeństwo w Polsce, składa:
- zapewnienie,
- odpis aktu urodzenia, a jeżeli pozostawał uprzednio w związku małżeńskim –odpis aktu małżeństwa z adnotacją o jego ustaniu, unieważnieniu albo stwierdzeniu jego nieistnienia, albo odpis aktu małżeństwa z dokumentem potwierdzającym jego ustanie lub unieważnienie albo dokumentem potwierdzającym stwierdzenie nieistnienia małżeństwa, jeżeli na podstawie pozostałych składanych dokumentów nie można ustalić danych niezbędnych do sporządzenia aktu małżeństwa,
- dokument stwierdzający, że zgodnie z właściwym prawem może zawrzeć małżeństwo, chyba że na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. – Prawo prywatne międzynarodowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 503) jego możność zawarcia małżeństwa jest oceniana na podstawie prawa polskiego.
Dla wielu cudzoziemców najbardziej problematyczna w praktyce jest otrzymanie dokumentu, o którym mowa w ust. 1 pkt 3. Z tego względu, jeżeli otrzymanie wspomnianego dokumentu napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd w postępowaniu nieprocesowym na wniosek cudzoziemca może go zwolnić od złożenia tego dokumentu.
Jak uzyskać zgodę Sądu na ślub z obcokrajowcem?
Aby uzyskać zgodę Sądu na ślub z obcokrajowcem, należy złożyć wniosek do Sądu o zwolnienie cudzoziemca od złożenia wymaganego prawem dokumentu. We wniosku należy wskazać strony postępowania: wnioskodawcę – osobę sporządzającą wniosek oraz uczestnika, czyli przyszłego małżonka. Wniosek powinien zawierać uzasadnienie, które wskazywać będzie dlaczego konieczne jest wydanie w sprawie rozstrzygnięcia przez Sąd. Wniosek do Sądu należy złożyć w dwóch kopiach.
Do wniosku należy dołączyć niezbędne dokumenty:
- kopię paszportu wnioskodawcy,
- akt urodzenia wnioskodawcy wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski,
- inne dokumenty, np. kopię wyroku rozwodowego.
Wniosek podlega opłacie sądowej w wysokości 100 zł. Wniosek należy złożyć do sądu rejonowego właściwego miejscowo ze względu na miejsce zamieszkania cuodziemca.
Czas trwania sprawy o zgodę sądu na ślub z cudzoziemcem
Czas trwania sprawy o zgodę sądu na ślub z cudzoziemcem jest zależny od wielu czynników. Jednym z nich będzie prawidłowe sformułowanie wniosku oraz dołączenie do wniosku od razu wszystkich stosownych dokumentów. Z doświadczenia naszej Kancelarii wynika, że klienci z Łodzi otrzymują zgodę Sądu na ślub z cudzoziemcem do trzech miesięcy.
Prowadzenie sprawy o zgodę sądu na ślub z obcokrajowcem
Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Maciołek zajmuje się kompleksowym prowadzeniem spraw obcokrajowców w Polsce. W sposób kompleksowy wspieramy naszych klientów w uzyskiwaniu zgód na ślub z obcokrajowcem, czy zezwolenia na nabycie nieruchomości. Siedziba Kancelarii znajduje się w Łodzi, ale Kancelaria prowadzi sprawy obcokrajowców na terenie całej Polski, Istnieje możliwość obsługi prawnej w języku rosyjskim.